21 Haziran 2014 Cumartesi

Mektup Arkadaşım


Uzun zamanın ardından tekrar merhaba! :)
Kalbimin Kore Köşesi'ni sıkça güncelleyemiyorum, daha doğrusu pek zaman ayıramıyorum ama umarım yine de severek ve sabırla takip ediyorsunuzdur. ^^

Uzun zamandır sürekli mailler, yorumlar alıyorum. Nasıl arkadaş buluyorsun? Nasıl yolluyorsun? Güvenebilir miyiz? Nasıl üye olacağım? gibi gibi.. Tek tek cevap veremediğim için açıklayıcı bir yazı yazmaya karar verdim, lütfen güzelce okuyun; sonra yazdığım şeyleri tekrar sorduğunuzda cevap vermezsem alınmayın. ^^


Daha önce bir yazımda da bahsetmiştim aslında, o yüzden öncelikle Hipenpal adlı arkadaşlık sitesinden bahsedeyim. Hipenpal'de bolca Koreli, Japon olmakla beraber her ülkeden arkadaş bulabilirsiniz. Bolca Türk'e de rastlayacağınıza emin olun. Gayet güzel bir site, cevap almanız uzun sürmez sanırım. :) Öncelikle Hipenpal'e giriyoruz, sayfayı Türkçe olarak açıyoruz. (sağ üst köşeden)

Adım 1) Üye oluyoruz.

Adım 2) Profilimizi oluşturuyoruz. Az ve öz bilgi olmalı, mektup arkadaşlığı (snail mail) istediğinizden bahsedin. Tabi ki İngilizce olarak. ''Kore'ye aşığım, k-popa bayılırım, bla bla benim oppam.'' gibi Kore'ye olan sevdanızdan bahsetmeyin sakın ha. Bunun yerine ''Kore kültürüne ve müziklerine ilgi duyuyorum.'' gibi daha mütevazi sözler yazsanız çok güzel olur. Çünkü bazı Koreliler size ergen muamelesi yapacak, hayranlığınızı ciddiye almayacaktır. Bilmem anlatabildim mi... Profilinize fotoğraf da ekleyebilirsiniz.

Adım 3) Profilinizi kontrol edip, yanlışlıklar varsa düzeltiyoruz.

Adım 4) Üst menüden ''Arkadaş Ara'' ya tıklıyoruz. Gelen sayfamızda kriterlerimizi girip arıyoruz. :D İşte arkadaş adaylarımız...

Adım 5) Her hangi bir profile tıkladığımızda karşımıza bu fotoğraf geliyor. Profil bilgilerini okuyup, mesaj gönderiyoruz.

Adım 6) Artık benim işim buraya kadar.. Üye olduk, mesajlarımızı attık. Şimdi sıra sizde, mesaj gelene kadar sabırla bekleyeceksiniz. Üstte posta kutusu kısmına cevaplarınız gelecektir. Hadi bakalım, darısı başınıza. :)

***Koreli arkadaşınızla Korece bilmiyorsanız, elbette ki İngilizce konuşacaksınız. Nasıl anlaşıyorsun gibi bir soru sormayın lütfen...Hipenpal gayet güzel, güvenilir bir site. Ancak çeşit çeşit insan var, mektup arkadaşlığı konusunda ben kötü niyetli biriyle karşılaşmadım; ama siz yine de dikkatli olun. Konuşmanın ilk gününden karar vermeyin, iyice tanıdıktan sonra hediyeleşmek daha mantıklı... Bir de mümkünse arkadaşınızdan ilk önce onun yollamasını rica edin. Anne babalarınız yollamanıza izin vermiyor ise, gizlice müsait bir arkadaşınız adına yollayın, size hediye yollayacağı zaman da bir tanıdığınızın adresini verin. :D Kötü örnek olmak istemem ama çok güzel bir şey mektup arkadaşlığı... Benim ailem izin verdiği için sorun olmuyor.Size baştan söyleyeyim; zevkli olduğu kadar masraflı.

En güvenilir kargo firması: PTT (küçük paket aracılığıyla)
Fiyat aralığı: 300-500 gram için 10-20 lira, 500-1000 gram için 20-35 lira
Adres bilgisi: Adresinizi ingilizce olarak verin,arkadaşınızdan ingilizce olarak isteyin.

Yazıda atladığım kısımları sorabilirsiniz, umarım bu yazı işinize yarar. :)
 Görüşmek üzere, Bol şanslar!